pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Gorące tematy

  • 1 października 2021
  • 10 października 2021
  • wyświetleń: 8275

[ZDJĘCIA] Pozytywni buntownicy na zjeździe w Pszczynie

W Pszczynie w ten weekend trwa Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej. Kilkuset młodych ludzi z całej Polski podejmuje refleksję nad tym, czy się buntować, a jeśli już, to wobec czego?

Pozytywni buntownicy na zjeździe w Pszczynie - 8.10.2021 · fot. Starostwo Powiatowe w Pszczynie


Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej to coroczne spotkanie młodzieży z całego kraju. Odbywa się po raz 52., ale pierwszy raz gości w Pszczynie. Ma charakter ekumeniczny, społeczny i kulturalny. OZME to czas świętowania, czas na integrację młodzieży i jej duchowy rozwój.

Podczas piątkowej inauguracji w kościele ewangelickim były kolorowe światła, muzyka i początek rozmów o głównym temacie tegorocznego OZME - buncie. Młodzież przywitał w młodzieżowym stroju ks. Mirosław Czyż, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie, który opowiadał o swoim doświadczeniu z buntowaniem się. - Byłem ułożonym synkiem, ale miałem w młodym wieku taki moment, kiedy było trudniej. I wiem, że taki okres jest potrzebny w nastoletnim życiu, bo wtedy uczymy się wyrażać swoje własne zdanie - mówił gospodarz tegorocznego OZME.

Jak podkreślał, organizatorzy założyli frekwencję na poziomie 200 osób, po cichu liczyli na 250. Ale zainteresowanie okazało się dwa razy większe. Do Pszczyny zawitało ponad 400 stałych uczestników z 6 diecezji, a podczas sobotnich wydarzeń w mieście spodziewanych jest ponad 530 młodych ludzi z całej Polski.

Pozytywni buntownicy na zjeździe w Pszczynie - 8.10.2021
Pozytywni buntownicy na zjeździe w Pszczynie - 8.10.2021 · fot. Starostwo Powiatowe w Pszczynie


- Cudownie was tutaj widzieć. Cieszę się, że tak licznie przybyliście do serca powiatu pszczyńskiego. Jest siła i dobra energia - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska, podkreślając, że podoba jej się hasło tegorocznego OZME: "Jesteśmy zbuntowani?". - Bunt to nie jest nic nowego, bo każde pokolenie jest zbuntowane wobec tego, co zastaje. Dobrze, że tak jest, bo inaczej byśmy się zatrzymali. Ważne jest jednak, żeby umieć wszystko wyważyć - dodała.

- Chciałbym, abyście byli pozytywnymi buntownikami, którzy będą się buntować w obronie swojej tożsamości - mówił bp diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej - gra terenowa, warsztaty · fot. Grzegorz Załucki


Zjazd potrwa do niedzieli. Na program - różnorodny w formie i przekazie - składają się m.in. dyskusje, praca w małych grupach, seminaria, warsztaty, gra terenowa, koncert, bal i nabożeństwo.

Większość uczestników zjazdu nocuje w salach Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Hasło tegorocznego OZME "Jesteśmy zbuntowani?" nawiązuje do okresu adolescencji, ale również do rocznic powstań śląskich.

Organizatorzy OZME: Ogólnopolski Duszpasterz Młodzieży, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie, Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP we współpracy z Powiatem Pszczyńskim, Gminą Pszczyna oraz Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej - Night Show & Worchip, Nabożeństwo · fot. Grzegorz Załucki

ar / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.