pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najpopularniejsze

  • 6 października 2021
  • 8 października 2021
  • wyświetleń: 20968

Zwolnienia w firmach z Jankowic. To przez kryzys branży motoryzacyjnej

Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie otrzymał wstępne zawiadomienie z firmy Future I PHUR oraz Future II PUR z siedzibą w Jankowicach o planowanych zwolnieniach grupowych. Mają one ścisły związek z kryzysem w branży motoryzacyjnej, w tym w tyskich zakładach Fiata (obecnie Stellantis), z którymi oba zakłady współpracowały, świadcząc usługi utrzymania czystości. W firmach zatrudnieni są mieszkańcy z Tychów, Lędzin, Woli i Jankowic.

Hala produkcyjna w zakładach Fiata (Stellantis)
Hala produkcyjna w zakładach Fiata (Stellantis) · fot. Stellantis / materiały prasowe


Firmy złożyły wstępne zawiadomienie dotyczące zwolnień do Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Wynikało z niego ze zwolnienia mogą dotyczyć 80 osób z zakładu Future I PHUR oraz 28 osób z zakładu Future II PUR (okres wypowiedzeń - od 30 września do 31 grudnia).

Losy funkcjonowania zakładu zarejestrowanego w Jankowicach są niepewne. Nie ma jeszcze kontraktów na kolejny rok z tyskim fiatem. Nie wiadomo, ilu osób ostatecznie będą dotyczyły zwolnienia i jaki kształt przybiorą. Na razie 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia objętych zostało 28 pracowników. Do poinformowania urząd pracy o planowanych zwolnieniach firmy są zobowiązane. To m.in. po to, by objąć pracowników pomocą świadczoną przez PUP. Nie znaczy to jednak, że ostatecznie tyle osób straci pracę.

- Powiatowy Urząd Pracy jest w stałym kontakcie z pracodawcą i pracownikami, którym proponuje działania polegające na pomocy w znalezieniu zatrudnienia, w tym szkolenia, również bez statusu osoby bezrobotnej - poinformowała nas Bernadeta Sojka-Jany - dyrektor pszczyńskiego PUP.

Sytuacja w branży automotive, w tym w fabryce Stellantis (Fiat) w Tychach jest trudna. Od miesięcy trwają czasowe przestoje, które związane są głównie z brakami komponentów do produkcji pojazdów. To skutki pandemii koronawirusa. Fabryka o brakach części dowiaduje się niemal z dnia na dzień. Jej pracownicy wykorzystują urlopy i przechodzą na tzw. postojowe. We wrześniu zakład pracował na jedną zmianę. Stellantis przeniosło też grupę około 100 pracowników z Tychów na Słowację. Ma to związek z problemami z produkcją, ale nie tylko - chodzi też o przygotowanie pracowników do produkcji nowego modelu Jeepa w zakładzie.

Skutki przerw produkcyjnych w tyskim Fiacie odczuwają inne firmy motoryzacyjne w naszym regionie współpracujące z fabryką. Jedną z nich jest spółka MA Polska zatrudniająca ok. 2 tys. pracowników i ściśle kooperująca z Fiatem. Podobnie wygląda sytuacja w zatrudniającej 500 osób spółce Denso Thermal Systems Polska sp. z o.o. w Tychach. W tym zakładzie produkcja i ewentualne przestoje też są uzależnione od sytuacji w fabryce Fiata.

Firma Future I P.H.U.R. z Jankowic oferuje głównie usługi czyszczeń technicznych maszyn i urządzeń. Współpracowała z fabryką Fiat Auto Poland S.A., jak i z dostawcami spółki Fiat, tj.: Sistema Poland, Delfo, Denso Thermal Systems, Plastic Components And Modules Poland S.A. Prowadzi też usługi czyszczenia posadzek, ciągów kanalizacyjnych, pomieszczeń socjalnych i biurowych. Firma Future II PUR oferuje natomiast usługi sprzątania, m.in. biur.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.